| Brand: | Blu |
| Model: | C4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Body | |
| Dimensions: | 124.3 x 64.2 x 10.9 mm (4.89 x 2.53 x 0.43 in) |
| Weight: | 118g (4.16 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Display | |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pi x els, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Memory | |
| Expandable: | microSDXC |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Price | |
| Usd: | ~43 USD |