| Brand: | Blu |
| Model: | Brooklyn |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 115 x 63 x 12 mm (4.53 x 2.48 x 0.47 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Sim: | Triple SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Blue, Pink, Silver, Dark grey |