| Brand: | Blu |
| Model: | Bold N3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3", 1.0µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 4700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired, 100% in 39 min |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G68 MC4 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 164.2 x 74.7 x 8.8 mm (6.46 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Sage Green |
| Usd: | ~270 USD |