| Brand: | Blu |
| Model: | Bold N2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.6 inches, 106.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~390 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 64 MP, (wide), PDAF 5 MP, f/2.4, 115˚ (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, (wide) 2 MP, (depth) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 30W wired, 50% in 20 min |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 158.7 x 74.1 x 8.6 mm (6.25 x 2.92 x 0.34 in) |
| Weight: | 180 g (6.35 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Cyprus Teal |
| Usd: | ~248 USD |