| Brand: | Blu |
| Model: | Amour |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531u |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 128 x 65.5 x 11.6 mm (5.04 x 2.58 x 0.46 in) |
| Weight: | 137 g (4.83 oz) |
| Build: | Made with Swarovski Zirconia. |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | White |
| Usd: | ~108 USD |