| Brand: | Blu |
| Model: | Advance L4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 480p |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Dimensions: | 124.3 x 65.2 x 10.4 mm (4.89 x 2.57 x 0.41 in) |
| Weight: | 104 g (3.67 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Cyan, White, Teal |
| Usd: | ~43 USD |