| Brand: | BLU |
| Model: | Advance A5 Plus LTE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Display | |
| Size: | 5.5" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 7 MP |
| Battery | |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP1 |
| Memory | |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Gray |