| Brand: | Blu |
| Model: | Advance 4.0 M |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720@30fps |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 123.6 x 61.5 x 10.3 mm (4.87 x 2.42 x 0.41 in) |
| Weight: | 114 g (4.02 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White/Blue |