| Brand: | Blackview |
| Model: | Tab 8E |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Asahi Glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6580 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 243.6 x 162.4 x 8.9 mm (9.59 x 6.39 x 0.35 in) |
| Weight: | 600 g (1.32 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gray, Gold |
| Usd: | ~151 USD |