| Brand: | Blackview |
| Model: | Tab 60 WiFi |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Mohs level 5 |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | AllWinner A523 |
| Cpu: | Octa-core |
| Gpu: | Mali-G57 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14, Doke OS_P 4.0 |
| Dimensions: | 242.7 x 161.5 x 8.5 mm (9.56 x 6.36 x 0.33 in) |
| Weight: | 538 g (1.19 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Grey, Blue, Green |
| Usd: | ~97 USD |