| Brand: | Blackview |
| Model: | Tab 60 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 8.68 inches, 213.9 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1340 pixels, 5:3 ratio (~180 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6050 mAh |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13, Doke OS_P 3.0 |
| Dimensions: | 211.7 x 124.4 x 8.4 mm (8.33 x 4.90 x 0.33 in) |
| Weight: | 338 g (11.92 oz) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Colors: | Grey, Blue, Green |