| Brand: | Blackview |
| Model: | Tab 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 8.0 inches, 185.6 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Innolux Glass |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5580 mAh |
| Chipset: | Unisoc Tiger T310 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core (1x2.0 GHz Cortex-A75 & 3x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | PowerVR GE8300 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 207.6 x 124 x 9.5 mm (8.17 x 4.88 x 0.37 in) |
| Weight: | 365 g (12.87 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gray, Gold, Blue |
| Usd: | ~130 USD |