| Brand: | Blackview |
| Model: | Tab 15 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 10.5 inches, 319.7 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 8280 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T610 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MP2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12, Doke OS_P 3.0 |
| Dimensions: | 246.4 x 161.5 x 7.3 mm (9.70 x 6.36 x 0.29 in) |
| Weight: | 525 g (1.16 lb) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Lunar Silver, Twilight Blue, Space Gray |
| Usd: | ~248 USD |