| Brand: | Blackview |
| Model: | Tab 12 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Asahi Glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1440p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6580 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 238.5 x 157.5 x 7.4 mm (9.39 x 6.20 x 0.29 in) |
| Weight: | 430 g (15.17 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gray, Blue, Silver |
| Usd: | ~173 USD |