| Brand: | Blackview |
| Model: | Tab 11 WiFi |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 10.36 inches, 305.5 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~225 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, (wide) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 8380 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT8183 |
| Cpu: | Octa-core |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 12, DokeOS_P 3.0 |
| Dimensions: | 247 x 156.8 x 7.6 mm (9.72 x 6.17 x 0.30 in) |
| Weight: | 442 g (15.59 oz) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Unspecified |
| Colors: | Gray, Green, Silver |
| Usd: | ~140 USD |