| Brand: | Blackview |
| Model: | Tab 11 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 10.36 inches, 305.5 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~225 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Asahi Glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, (wide) other unspecified camera |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 6580 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc Tiger T618 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali G52 MP2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 247 x 156.7 x 8.1 mm (9.72 x 6.17 x 0.32 in) |
| Weight: | 460 g (1.01 lb) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Gray, Green, Silver |
| Usd: | ~227 USD |