| Brand: | Blackview |
| Model: | Tab 10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Rainbow Glass |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 7480 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MTK8768 |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 243 x 162 x 8.4 mm (9.57 x 6.38 x 0.33 in) |
| Weight: | 523 g (1.15 lb) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | Gray, Gold, Silver |
| Usd: | ~194 USD |