| Brand: | Blackview |
| Model: | P6000 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 21 MP, f/2.0, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6180 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6757CD Helio P25 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T880MP2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Dimensions: | 154.5 x 76.5 x 10.2 mm (6.08 x 3.01 x 0.40 in) |
| Weight: | 230 g (8.11 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue |
| Usd: | ~270 USD |