| Brand: | Blackview |
| Model: | Blackview Oscal Tiger 12 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.78 inches |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels |
| Technology: | 6.78 inches |
| Main Specs: | Dual Camera |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP (wide) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8 GB, 12 GB |
| Storage: | 128 GB, 256 GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13 + Doke OS 4.0 |
| Os Version: | 13 |
| Dimensions: | 168.5 x 76.6 x 8.4 mm |
| Weight: | 198.3 grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Rear-mounted fingerprint, accelerometer, proximity |