| Brand: | Blackview |
| Model: | Oscal Tiger 10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.6 in |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), 1/2.76, 0.64µm, PDAF -2 MP, (depth) |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Capacity: | 5180mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8 GB |
| Storage: | 256 GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13, Doke OS 4.0 |
| Os Version: | 13 |
| Dimensions: | 163.2 x 75.2 x 8.8 mm |
| Weight: | 195 g |
| Sim: | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Dim Forest Green, Summer Sky Blue, Stardust Grey |