| Brand: | Blackview |
| Model: | Blackview Oscal S80 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.58 inches |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels |
| Technology: | 6.58 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Capacity: | 13000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6769 Helio G85 |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 6 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12 + Doke-OS 3.0 |
| Os Version: | 12 |
| Dimensions: | 174 x 81.4 x 18.9 mm |
| Weight: | 460 grams |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Side-mounted fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $181.00 |