| Brand: | Blackview |
| Model: | Oscal S70 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.1 in |
| Main Specs: | 13 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Capacity: | 6580mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4 GB |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, Doke OS 3.1 |
| Os Version: | 12 |
| Dimensions: | 161.5 x 77.6 x 15 mm |
| Weight: | 273 g |
| Sim: | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Black, Orange, Green |