| Brand: | Blackview |
| Model: | Oscal Pad 60 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Body | |
| Dimensions: | 246.5 x 163 x 9.9 mm (9.70 x 6.42 x 0.39 in) |
| Weight: | 537g (1.18 lb) |
| Display | |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 800 x 1280 pi x els, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 6580 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Ion |