| Brand: | Blackview |
| Model: | Oscal Pad 18 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Body | |
| Dimensions: | 256.8 x 168.3 x 7.4 mm (10.11 x 6.63 x 0.29 in) |
| Weight: | 490g (1.08 lb) |
| Display | |
| Size: | 10.95 inches, 347.7 cm2 (~80.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1200 x 1920 pi x els, 16:10 ratio (~207 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP, 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 8800 mAh, non-removable |