| Brand: | Blackview |
| Model: | Oscal Pad 15 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Body | |
| Dimensions: | 246.5 x 156.3 x 7.6 mm (9.70 x 6.15 x 0.30 in) |
| Weight: | 449g (15.84 oz) |
| Display | |
| Size: | 10.36 inches, 305.5 cm2 (~79.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1200 x 2000 pi x els, 5:3 ratio (~225 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Ion 8280 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Ion |