| Brand: | Blackview |
| Model: | Oscal C30 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.5 in |
| Main Specs: | 12 MP, (wide), 1/2.55'', PDAF -8 MP, (ultrawide) -2 MP, (macro) |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide), 1.12 µm |
| Capacity: | 5080mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio G35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4 GB |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, DokeOS 3 |
| Os Version: | 12 |
| Dimensions: | 164.6 x 76.9 x 9.4 mm |
| Weight: | 194 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Shadow Black, Starry Night Blue, Streaming Green |
| Usd: | ~130 USD |