| Brand: | Blackview |
| Model: | N6000 SE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 4.3 in |
| Protection: | Scratch resistant |
| Main Specs: | 48 MP, ƒ/ 2.0, 1/2", (wide), 0.80 µm-0.3 MP, Unknow, (wide) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 16 MP, ƒ/ 2.0, 1.00 µm |
| Capacity: | 3700mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek MT8788A (12 nm) |
| Cpu: | Octa-Core (4xCortex A73 2.0GHz + 4xCortex A53 2.0GHz) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 800 MHz |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13 Tiramisu |
| Os Version: | 13 |
| Dimensions: | 133.0 x 65.3 x 18.4 mm |
| Weight: | 208 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.1, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black, Green, Orange |