| Brand: | Blackview |
| Model: | Mega 8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 13.0 inches, 490.0 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~174 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Mohs level 4 |
| Main Specs: | 50 MP |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 11000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T620 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 15, DokeOS_P 4.1 |
| Dimensions: | 302 x 197.5 x 7.9 mm (11.89 x 7.78 x 0.31 in) |
| Weight: | 736 g (1.62 lb) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Colors: | Space Grey, Twilight Blue, Lagoon Green |