| Brand: | Blackview |
| Model: | Mega 2 WiFi |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 12.0 inches, 409.9 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~194 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Protection: | Mohs level 5 |
| Main Specs: | 16 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 9000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Allwinner A733 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG BXM-4-64 MC01 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 15, DokeOS_P 4.1 |
| Dimensions: | 281.7 x 177.2 x 8 mm (11.09 x 6.98 x 0.31 in) |
| Weight: | 615 g (1.36 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Celestial Grey, Ice Blue, Moss Green |