| Brand: | Blackview |
| Model: | Mega 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 12.0 inches, 409.9 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~194 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Mohs level 5 |
| Main Specs: | 16 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 9000 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T615 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | 281.7 x 177.2 x 8 mm (11.09 x 6.98 x 0.31 in) |
| Weight: | 615 g (1.36 lb) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Grey, Blue, Green |