| Brand: | Blackview |
| Model: | Blackview E7s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches |
| Resolution: | 1280x720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.5 inches HD display |
| Main Specs: | Camera Overview: 8 Megapixels / 5 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad-Core 1.3 GHz ARM Cortex-A7 |
| Gpu: | ARM Mali-T400 MP1 |
| Ram: | Memory: 2GB |
| Storage: | Internal Storage: 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 153.5 x 76.8 x 8.75 mm |
| Weight: | 150 Grams |
| Sim: | Micro SIM (Yes with Dual SIM support) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Usb: | Micro USB v2.0 With Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Fingerprint |