| Brand: | Blackview |
| Model: | BV9900E |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 5.84 inches, 85.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 16 MP, 120˚ (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4380 mAh |
| Charging: | 15W wired 18W wireless |
| Fast Charging: | 15W |
| Chipset: | Mediatek MT6779V/CE Helio P90 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | PowerVR GM9446 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 156.5 x 78.3 x 14.2 mm (6.16 x 3.08 x 0.56 in) |
| Weight: | 273 g (9.63 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, Silver |
| Usd: | ~281 USD |