| Brand: | Blackview |
| Model: | BV9800 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.3 inches, 97.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, (wide), PDAF 5 MP, thermal assisted camera FLIR thermal camera (Lepton module) |
| Main Features: | Thermal imaging, LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6580 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6771V/CT Helio P70 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 168.5 x 81 x 14.8 mm (6.63 x 3.19 x 0.58 in) |
| Weight: | 322 g (11.36 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, Orange |
| Usd: | ~367 USD |