| Brand: | Blackview |
| Model: | BV9000 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.7 inches HD+ |
| Resolution: | 1440 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.7 inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview: 13 MP + 5 MP / 8 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels f/2.2 |
| Capacity: | 4180 mAh |
| Cpu: | 4 x 2.6GHz ARM Cortex-A53, 4 x 1.6GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | ARM Mali-T880 MP2, 900MHz |
| Ram: | Memory: 6GB, 1600MHz |
| Storage: | Internal Storage: 128GB eMMC 5.1 |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.1 Nougat |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 81.1 mm x 162.0 mm x 13.4 mm |
| Weight: | 253 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Yes with Hybrid Dual SIM support) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot, Dual Band |
| Usb: | Micro USB 2.0 with OTG, Host, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Gyroscope Sensor Ambient Light Hall Effect Fingerprint ID (Rear Mounted) Compass Sensor |