| Brand: | Blackview |
| Model: | BV8900 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.5 inches, 101.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~406 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.97", PDAF, OIS 5 MP, thermal assisted camera FLIR thermal camera (Lepton module) |
| Main Features: | Thermal imaging, LED flash |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 10380 mAh |
| Charging: | 33W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek MT6779 Helio P90 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | PowerVR GM9446 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13, Doke-OS 3.1 |
| Dimensions: | 172.4 x 82.2 x 19.8 mm (6.79 x 3.24 x 0.78 in) |
| Weight: | 398 g (14.04 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass, gyro, barometer |
| Colors: | Black, Orange, Green |
| Usd: | ~313 USD |