| Brand: | Blackview |
| Model: | BV8200 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~405 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 500 nits |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.57", PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/3.0" |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 8800 mAh |
| Charging: | 45W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14, Doke OS 4.0 |
| Dimensions: | 174.6 x 81.1 x 16.5 mm (6.87 x 3.19 x 0.65 in) |
| Weight: | 370 g (13.05 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.2m MIL-STD-810H compliant Dedicated flashlight (top mounted) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Green, Orange |
| Usd: | ~313 USD |