| Brand: | Blackview |
| Model: | BV7300 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.67 inches, 107.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 700 nits |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 700 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", PDAF 20 MP, f/2.0, (night vision), 1/2.8", 2 infrared night vision lights |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 15000 mAh |
| Charging: | 45W wired 7W reverse wired |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Helio G81 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14, DokeOS 4.0 |
| Dimensions: | 186 x 85 x 24 mm (7.32 x 3.35 x 0.94 in) |
| Weight: | 528 g (1.16 lb) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant 800 lumens dedicated flood flashlight |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Orange |