| Brand: | Blackview |
| Model: | BV7200 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.1 inches, 91.3 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 8 MP, 117˚ (ultrawide) |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5180 mAh |
| Charging: | 18W wired 2.5W reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12, Doke-OS 3.0 |
| Dimensions: | 165.3 x 81.6 x 16 mm (6.51 x 3.21 x 0.63 in) |
| Weight: | 288 g (10.16 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), gyro, accelerometer, compass, barometer |
| Colors: | Black, Orange, Green |
| Usd: | ~270 USD |