| Brand: | Blackview |
| Model: | BV6300 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4380 mAh |
| Charging: | 18W wired 10W wireless |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6771T Helio P70 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 159.6 x 78.2 x 12.8 mm (6.28 x 3.08 x 0.50 in) |
| Weight: | 230 g (8.11 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Orange, Green, Yellow |
| Usd: | ~216 USD |