| Brand: | Blackview |
| Model: | BV5300 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.1 inches, 91.3 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 500 nits |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | Mohs level 5 |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), 1/3.06", PDAF other unspecified cameras |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6580 mAh |
| Charging: | 10W wired 2.5W reverse wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, DokeOS 3.1 |
| Dimensions: | 161.5 x 77.6 x 15 mm (6.36 x 3.06 x 0.59 in) |
| Weight: | 273 g (9.63 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Orange, Green |
| Usd: | ~119 USD |