| Brand: | Blackview |
| Model: | BV5100 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide), AF 8 MP, f/2.2, 117˚ (ultrawide) 0.3 MP |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5580 mAh |
| Charging: | 18W wired Wireless |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6762V/WD Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 159.4 x 77.7 x 13.7 mm (6.28 x 3.06 x 0.54 in) |
| Weight: | 275 g (9.70 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Orange, Green, Yellow |
| Usd: | ~194 USD |