| Brand: | Blackview |
| Model: | BV4800 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide), AF 2 MP, f/2.8 |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 5180 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14, DokeOS 4.0 |
| Dimensions: | 174.7 x 81.5 x 13.5 mm (6.88 x 3.21 x 0.53 in) |
| Weight: | 285 g (10.05 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Orange, Green |