| Brand: | Blackview |
| Model: | BL9000 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Corning Gorilla Glass Victus, Mohs level 7 |
| Main Specs: | 50 MP, (wide), 1/1.57", PDAF 13 MP, 120˚, (ultrawide), AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 50 MP, (wide), 1/2.8" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 8800 mAh |
| Charging: | 120W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 120W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8020 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G77 MC9 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 13, Doke-OS 4.0 |
| Dimensions: | 179.5 x 82.6 x 17 mm (7.07 x 3.25 x 0.67 in) |
| Weight: | 413 g (14.57 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Rose Gold, Interstellar Black |
| Usd: | ~529 USD |