| Brand: | Blackview |
| Model: | BL8800 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.58 inches, 104.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 480 nits |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 117˚ (ultrawide) 20 MP, f/1.8, (IR camera), 2 IR emitters Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 8380 mAh |
| Charging: | 33W wired, 31% in 30 min, 100% in 90 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11, Doke-OS 3.0 |
| Dimensions: | 176.2 x 83.5 x 17.7 mm (6.94 x 3.29 x 0.70 in) |
| Weight: | 367 g (12.95 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, Orange, Green |
| Usd: | ~518 USD |