| Brand: | Blackview |
| Model: | BL7000 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 750 nits |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 750 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", PDAF 20 MP, f/2.0, (night vision), 1/2.8", 2 infrared night vision lights Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 7500 mAh |
| Charging: | 33W wired 6W reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 15, DokeOS 4.1 |
| Dimensions: | 182.2 x 86 x 14.5 mm (7.17 x 3.39 x 0.57 in) |
| Weight: | 357 g (12.59 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Orange |
| Usd: | ~281 USD |