| Brand: | Blackview |
| Model: | BL6000 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.36 inches, 100.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2300 pixels (~400 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 48 MP, (wide), PDAF 13 MP, 125˚ (ultrawide) 0.3 MP |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5280 mAh |
| Charging: | 18W wired Wireless |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 800 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP4 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 258GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10, upgradable to Android 11 |
| Dimensions: | 166.7 x 81.3 x 12.8 mm (6.56 x 3.20 x 0.50 in) |
| Weight: | 273 g (9.63 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, Gray, Silver |
| Usd: | ~410 USD |