| Brand: | Blackview |
| Model: | BL5000 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.36 inches, 100.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2300 pixels (~400 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, (wide), PDAF 16 MP, 125˚ (ultrawide) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4980 mAh |
| Charging: | 30W wired |
| Fast Charging: | 30W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 700 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 164 x 80.4 x 12.8 mm (6.46 x 3.17 x 0.50 in) |
| Weight: | 273 g (9.63 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, Orange, Green |
| Usd: | ~281 USD |