| Brand: | Blackview |
| Model: | Active 8 Pro |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 10.36 inches, 305.5 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~225 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Mohs level 7 |
| Main Specs: | 48 MP, (wide), 1/2.25", PDAF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, (wide), 1/3" |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 22000 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12, Doke OS_P 3.0 |
| Dimensions: | 256.3 x 165.8 x 16.8 mm (10.09 x 6.53 x 0.66 in) |
| Weight: | 976 g (2.15 lb) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Orange |
| Usd: | ~238 USD |