| Brand: | Blackview |
| Model: | Active 10 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 10.95 inches, 347.7 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~207 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 360 nits |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 360 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 108 MP, (wide) 20 MP, (night vision) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@60fps |
| Selfie Specs: | 50 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 30000 mAh |
| Charging: | 55W wired |
| Fast Charging: | 55W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 14, Doke OS_P 4.0 |
| Dimensions: | 267.6 x 179 x 19.5 mm (10.54 x 7.05 x 0.77 in) |
| Weight: | 1214 g (2.68 lb) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant Dedicated flood flashlight |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, Orange |
| Usd: | ~356 USD |