| Brand: | Blackview |
| Model: | A90 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.39 inches, 100.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, (wide), AF other unspecified cameras |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps, HDR |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4280 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 166.3 x 77.6 x 8.8 mm (6.55 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, Orange, Purple |
| Usd: | ~162 USD |